Göktürk’ün Tarihi

Göktürk’ün Tarihi

Göktürk, İstanbul Eyüpsultan ilçesine bağlı bir mahalledir. 45.000 nüfuslu bu mahalle Kemerburgaz, Mithatpaşa, Odayeri, Pirinççi mahalleleriyle komşudur. Göktürk, eskiden belediye olmasına rağmen 2008 yılı itibariyle Eyüp Belediye’sine bağlanmıştır. İçerisinde Kemer Country gibi büyük projeleri barındıran Göktürk, İstanbul’un içerisinde Belgrad Ormanına saklanmış bir güzellik olarak adlandırılabilir.

Göktürk, İstanbul içerisindeki adını son dönemlerde daha fazla duyursa da tarihi daha eskilere dayanmaktadır. Göktürk mahallesi diye adlandırılan yerin adı aslında, 1561 yılında Rumcada ‘horozköy’ anlamına gelen Pektinaxorion, 1890 yılındaki kayıtlarda Petinaxori, cumhuriyetin ilanından sonra ise 1928 yılında kayıtlara Petnaxor olarak geçmektedir. 

örnek villa ve su kemeri görselidir.
Göktürk villa ve Göktürk su kemeri

12 Ocak 1993 tarihinde belediye statüsüne geçiş yapan Göktürk, belediye olarak 15 sene hayatına devam etti. 2008 yılında yapılan yeni düzenlemeler ile Göktürk Belediyesi artık belediye olmayacak ve Eyüpsultan Belediyesine bağlı Göktürk Mahallesi olarak adlandırılacaktır.

Günümüzde halen Göktürk Mahallesi olarak adlandırılan bölge, İstanbul’da yaşayan gelir düzeyi belirli bir sevinenin üstünde olup kabalıktan ve betondan sıkılan insanların yerleşmek için ilk tercih ettikleri yer olmuştur.

Leave a Comment

Lorem Ipsum is simply dummy text the printing and setting industry. Lorm Ipsum has been the industry